Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Namočený iPhone lze zachránit i bez opravy v servise. Musíte ale postupovat rychle a chytře

 

Zmoklý iPhone nebo namočený ve vodě

Víte, co dělat, když si polijete iPhone vodou, anebo když zmokne při dešti? Namočený iPhone lze zachránit i bez návštěvy a opravy v iPhone servisu, přečtěte si jak.

Telefony iPhone jsou odolné vodě a prachu od verze 7, přičemž od této generace je Apple testuje v přísných laboratorních podmínkách. iPhone XS a iPhone XS Max mají hodnocení voděodolnosti IP68 podle normy IEC 60529 (maximální hloubka do 2 metrů po dobu 30 minut). iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Plus mají hodnocení voděodolnosti IP67 podle normy IEC 60529 (maximální hloubka do 1 metru po dobu 30 minut).

Odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Poškození tekutinou navíc není kryté zárukou, takže za servis „vytopeného“ iPhonu, pokud je nutný, musíte zaplatit a to právě i u novějších generací. Apple uvádí, že odolnost při potřísnění tekutinou je brána jako náhodné.

 

Co nedělat?

I když to tedy telefon teoreticky zvládne, neměli byste jej tekutinám vystavovat úmyslně. Neměli byste se s ním koupat ani plavat, nevystavovat jej nátlakové vodě ani silnému proudu vody (sprchování, vodní lyžování atd.), neměli byste jej používat v sauně nebo páře, neměli byste jej záměrně ponořovat do vody a ani jej brát do prostředí s extrémní vlhkostí.

Snaže se iPhone nevystavovat mýdlu, čisticím prostředkům, kyselinám, kyselým potravinám a kapalinám obecně – sem patří i parfémy, repelenty proti hmyzu, krémy, opalovací prostředky, oleje, odstraňovače lepidel, barvy na vlasy nebo třeba rozpouštědla. Pokud se iPhone dostane do kontaktu s některou z těchto látek, pečlivě ho očistěte.

 

Namočený iPhone a jeho záchrana

Pokud se vám povede polití mobilu jinou tekutinou než vodou, opláchněte zasažené místo kohoutkovou vodou – platí pro iPhone 7 a novější. V případě potřísnění staršího zařízení jej ihned vypněte. Otřete iPhone měkkým hadříkem, který nepouští chloupky – třeba hadříkem na čištění objektivů.

Před následným otevřením zásuvky pro kartu SIM se ujistěte, že je iPhone z venkovní strany suchý. Namočený iPhone pak ideálně vysušíte tak, že ho budete držet Lightning konektorem dolů a budete si jím jemně klepat do dlaně. Tím z něj odstraníte přebytečnou tekutinu. Následně jej nechte na suchém místě otočený displejem dolů, kde proudí vzduch (ale ne na topení).

Vysychání můžete pomoct tím, že iPhone položíte před ventilátor tak, aby studený vzduch foukal přímo do Lightning konektoru. Nikdy k sušení iPhonu nepoužívejte externí zdroj tepla ani do Lightning konektoru nezasouvejte žádné předměty, třeba vatové tyčinky nebo papírové ubrousky. Také do něho nikdy nefoukejte ústy.

 

Máte nefunkční iPhone konektor?

Nefunkční iPhone konektor

 

Pokud se vám iPhone dostal do kontaktu s tekutinou, odpojte od něj všechny kabely a nenabíjejte ho, dokud nebude úplně suchý. Nabíjením nebo používáním vlhkého telefonu s doplňky může mít za následek nefunkční iPhone konektor. Než tedy budete namočený iPhone nabíjet, nebo do Lightning konektoru zapojíte nějaké doplňky, počkejte aspoň 5 hodin. Nabíjením vlhkého zařízení by se mohla poškodit i baterie iPhone telefonu.

 

 

Nestartuje iPhone? Další možnosti, opatření a řešení

Čím dříve nevoděodolné zařízení vypnete, tím více předejdete jeho poškození. Nedojde totiž k elektrickému šoku a poškození základní desky. Její zničení má obvykle vliv na to, že iPhone nestartuje a je riziko nutné opravy.

Pomoci může i rýže, která absorbuje vlhkost telefonu. Nevýhoda je taková, že proces trvá dlouho a telefon v ní musí být celý. Lepší tak může být již zmíněné položení telefonu do místa, kudy proudí studený vzduch.

Jsou-li pro vás data důležitější než zařízení, pravidelně jej zálohujte. V nejhorším případě budete muset za své polití mobilu vydat jisté finance na jeho opravu, nepřijdete ale o svá data, za která nemohou v žádném servisu plně ručit. Dle rozsahu škod se oprava po vniknutí kapaliny pohybuje od 500 Kč (u iPhonu 4) výš, např. od 640 Kč u iPhonu 6, od 890 Kč u iPhonu 8 atd.

 

Jestli již se stalo namočení nebo polití iPhone vodou, klikněte na odkaz, appleguru.cz Vám může pomoci.