Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Jak řešit nefunkční klávesnici nebo displej MacBook počítače

 

Mezi nejčastější závady MacBooků patří nefunkčnost motýlkové klávesnice ale i podsvícení displeje. Taková oprava MacBook počítače vás navíc nemusí vyjít draze.

V roce 2015 představil Apple novinku v podobě 12palcového MacBooku. Ten vynikal zejména malými rozměry, nízkou vahou ale i technologickými řešeními. Jako první totiž přinesl na trh tzv. motýlkovou klávesnici. Ta díky svému mechanizmu nemusela mít tak vysoký zdvih a díky tomu mohla ušetřit množství místa v šasi počítače.

Nepíše se na ní špatně a po chvíli si velice snadno zvyknete. Trpí ale dvěma neduhy, kdy minimálně jeden se vám příliš líbit nebude. To, že je hlučnější, pravděpodobně brzy přestanete vnímat, to, že se ale chová nekorektně, už je věc o poznání horší. Co to ale znamená?

Pod nekorektním chováním klávesnice se rozumí neočekávané opakování písmen nebo znaků, nemožnost zadat písmeno či znak po stisknutí klávesy, či to, že klávesy působí, jako by byly přilepené, nebo nemají konzistentní odezvu. Právě na tyto vady si stěžovali mnozí uživatelé počítačů společnosti. Neděje se tak však jen na 12palcových strojích, ale i na MacBoocích Pro a nově také Air (2018). A Apple o tom moc dobře ví.

Pokud i vy trpíte tímto problémem, oprava MacBook počítače by v takovém případě měla být autorizovaným servisem společnosti Apple provedena zdarma. Může za to i hromadná žaloba www.research.net/r/MacKeyboard, kterou nespokojení zákazníci na Apple na konci loňského roku podali. V posledních dnech navíc americká společnost rozšířila program bezplatné výměny klávesnic na všechny modely MacBooků, které má v nabídce.

 

 

Oprava nefunkční klávesnice MacBook

 

Oprava MacBook klávesnice se vztahuje na tyto modely přenosných počítačů:

 • MacBook (Retina, 12palcový, začátek roku 2015)
 • MacBook (Retina, 12palcový, začátek roku 2016)
 • MacBook (Retina, 12palcový, 2017)
 • MacBook Air (Retina, 13palcový, 2018)
 • MacBook Pro (13palcový, 2016, dva porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13palcový, 2017, dva porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13palcový, 2016, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13palcový, 2017, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15palcový, 2016)
 • MacBook Pro (15palcový, 2017)
 • MacBook Pro (13palcový, 2018, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15palcový, 2018)
 • MacBook Pro (13palcový, 2019, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15palcový, 2019)

 

Apple nebo autorizovaný MacBook servis provede opravu bezplatně a to buď u jediné klávesy nebo klidně u celé klávesnice, je-li to potřeba. Pokud čeká oprava MacBook počítače i vás, v rámci přípravy na servis si nezapomeňte zálohovat svá data. Myslete i na to, že pokud má váš MacBook, MacBook Air nebo MacBook Pro jakékoli poškození, které brání provedení servisu, bude třeba nejdřív opravit tento problém. A ten může být v některých případech zpoplatněný.

Pokud máte otázky, nebo potřebujete další pomoc, můžete se obrátit na podporu Apple nebo se zeptat u nás na appleguru.cz. Tak učiňte, i pokud jste si klávesnici opravit již nechali. Vám totiž společnost nabízí navrácení takto vynaložených financí na podobný servis. To se však samozřejmě netýká jakkoli jinak poškozené klávesnice, např. politím atd.

I když jsou do seznamu zahrnuty také modely počítačů, které byly představeny až v květnu 2019, tak ty by už žádným zmíněným neduhem trpět neměly. Mělo by tomu být z toho důvodu, že tato klávesnice nové generace je vyráběna z odlišných materiálů. Pokud pak servis bude měnit celou klávesnici, měl by váš počítač dostat právě tuto vylepšenou. Více o programu servisu klávesnic MacBooku, MacBooku Air a MacBooku Pro najdete zde .

 

MacBook servis pomůže i s displejem

13palcové MacBooky Pro často trpěly (dle Applu se samozřejmě jedná o velmi malé procento) neduhem praskání flex kabelů, které propojují základní desku a displej. To zapříčinilo zobrazení šedých fleků ve spodní části displeje i jeho snížené podsvícení. V kritických případech se také mohlo jednat i o zcela nefunkční displej.

I k tomuto problému, který veřejnost pojmenovala jako Flexgate, se však Apple také postavil čelem a aktuálně nabízí bezplatnou opravu autorizovaným servisem u 13palcových MacBooků Pro z roku 2016 (dva i čtyři Thunderbolt 3 porty), které byly zakoupeny mezi říjnem 2016 a únorem 2018. Příčina praskání kabelů je pak ta, že ty byly velice tenké, aby je Apple vměstnal do šasi stroje a časté namáhání otvíráním a zavíráním víka jednoduše nevydržely.

Servisní program je platný po čtyři roky od zakoupení počítače, končí však 21. května 2021. Pokud se problém vyskytl i u vás, neznamená to jen výměnu poškozeného kabelu, ale dojít může na výměnu celého displeje – v závislosti na poškození. Více najdete na stránkách zde.

 

Poradíme či pomůžeme ohledně MacBooků - kontaktujte appleguru.cz