Tipy na zrychlení počítače od Apple


Váš Mac začal být pomalejší, než jak jste byli zvyklí? Důvodem jsou obvykle nahromaděná systémová data, dočasné soubory, uložená cookies, mezipaměti, streamovaná data, atd.Vyzkoušejte tyto tipy na zrychlení MacBook


Rychlá navigace:

Zkraťte start
Restartujte
Ukliďte si v počítači
Nepřetěžujte prohlížeč
Aktualizujte
Rozšiřte pamět RAM
Vyměňte SSD disk

 

1/ Zkraťte start

Zapnete ráno počítač a trvá celou věčnost, než se spustí? Příčinou je tzv. startovní lag, kdy je celý operační systém nepoužitelný. Zpomalení systému zpomaluje množství nainstalovaných programů, které jsou nastaveny tak, aby se po startu spustily, a pak běžely na pozadí.

Některé jsou instalované automaticky, některé jste si instalovali sami a dávno na ně třeba zapomněli. A pokud je nepoužíváte pravidelně, je zcela zbytečné, aby se pokaždé spouštěly. 

Jak řešit

jděte do Nastavení, Aplikace a Položky po spuštění (Mac)

v seznamu si projděte automaticky spouštěné programy a zrušte jejich spuštění, pokud je nepoužíváte pravidelně

 

2/ Restartujte

Počítače od Apple jsou navrženy tak, aby fungovaly týdny a měsíce bez restartu. Stačí zaklapnout víko. Jednou za čas je ale vhodné počítač skutečně vypnout nebo alespoň restartovat.  Díky tomu macOS vyprázdní obsah paměti RAM a vyčistí všechny mezipaměti disku.

 

3/ Udělejte si v počítači pořádek

Čím více zbytečných programů, souborů a dat v mezipaměti, tím pomalejší počítač. Uvolněte místo na disku a hned to poznáte i na rychlosti počítače. 

Jak řešit

odinstalujte nevyužívané programy

smažte nepotřebné soubory nebo je přesuňte na externí disk nebo do cloudového úložiště

vyčistěte mezipaměť

vysypte koš


Nejlépe to za vás zvládnou specializované aplikace, tzv. PC cleaners. Existuje mnoho placených i free nástrojů, mezi nejpopulárnější patří např. CCleaner. Čištění můžete provádět ručně nebo si můžete nastavit, aby se aplikace o pravidelný úklid vašeho počítače postarala za vás.

 

4/ Nastavte antivir

Antivirový program je samozřejmě nutností, zároveň je ale velmi náročný na hardware, pokud provádí kontrolu v reálném čase. Není nutné, aby program kontroloval neustále veškerý obsah disku. Lze nastavit kontrolu selektivní a vybrat čas, kdy ji můžete provést. Postup najdete v nápovědě antivirového programu, který používáte.

 

5/ Optimalizujte práci s internetovým prohlížečem

10 otevřených oken v prohlížeči a divíte se, že je počítač pomalý? Každá otevřená webová stránka neustále zatěžuje operační paměť počítače. Existují aplikace nebo rozšíření prohlížeče, které uspí nepoužívané záložky. Nejjednodušší je ale pracovat skutečně jen na aktuálních úkolech. Zefektivníte tím nejen práci počítače, ale i tu svoji 😊

I doplňky prohlížeče kladou nároky na systém. Projděte si proto seznam rozšíření / doplňků, které jste si nastřádali a ponechte jen ty, které skutečně používáte.

 

6/ Aktualizujte

Oblíbená rada a univerzální řešení problémů s počítačem nebo telefonem, hned po vypnout/zapnout. Aktualizace přinášejí vylepšení a řeší chyby a problémy aplikací a programů. Neaktualizované programy mohou stát za zpomalením vašeho počítače, a navíc mohou obsahovat chyby, které neunikly počítačovým hackerům. Mysleli jste si, že nejčastějším způsobem, jak můžete „chytit virus“ je prohlížení nevhodných webových stránek? Nikoli, tento důvod je až druhý za neaktualizovaným systémem.

Jak řešit

proveďte aktualizaci Mac dle doporučeného postupu.

 

7/ Rozšíření paměti RAM

Rady výše nepomohly? Pak vám současná kapacita systému pravděpodobně nestačí a bylo by pro vás vhodné ji navýšit. Čím větší paměť RAM systém má, tím větší pracoviště máte k dispozici a programy pracují o to rychleji. Potřebujete nový výkonnější počítač? Ne. Stačí navýšit RAM paměť na vašem stávajícím Apple Mac počítači. 


Rozšíření paměti RAM na 8 GB

Tento upgrade postačí na běžné používání Apple Mac zařízení. Postačí vám na běžné surfování na webu, e-maily, aktivní využívání sociálních sítí, přehrávání i editaci médií. Tato kapacita postačí na běžné fungování v multitaskingu s vícero otevřenými programy a okny v prohlížeči.


Rozšíření paměti RAM na 16 GB

Používáte počítač na grafiku? Editaci fotografiií a videí v profesionálních nástrojích? Pak je pro vás nutností kapacita RAM 16 GB a vyšší.


Cenu za rozšíření RAM paměti najdete v našem ceníku.

 

8/ Výměna SSD disku

Kromě paměti RAM můžete svůj Mac vybavit i rychlejším diskem SSD. MacBooky patří k dražším notebookům a mnoho uživatelů proto volí základní SSD 128 GB, protože rozdíl v ceně vyšší kapacity se pohybuje kolem 6 000 Kč, a to není úplně málo. Ve výsledku ale uživatel zjistí, že malé úložiště hodně omezuje, zpomaluje práci a musí neustále sledovat, co si do počítače stáhl a nainstaloval. S vyšší kapacitou SSD naroste výkon počítače výrazně. A to především pokud přecházíte z Macu s klasickým harddiskem.


Potřebujete zvýšit výkon vašeho počítače? Navštivte nás! Jsme specialisté na produkty Apple.


✆  607 855 558
✉  info@appleguru.cz
Seifertova 683/83, Praha 3 - Žižkov