Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Aktualizace macOS Catalina a problémy, které mohou nastat 

Od začátku, kdy Apple uvedl svůj operační systém macOS Catalina 10.15, se řeší řada nepříjemných problémů. Už první verze vykazovala zamrzání při spouštění a někomu pomohl jen tvrdý restart. Uživatelé si stěžovali i na ztrácející se poštu v aplikaci Mail a v neposlední řadě je stále problém s externími grafickými kartami. Teď ale nastal možná ještě horší případ. Někdo totiž už nespustí svůj Mac vůbec.

Hlas lidu je nekompromisní 

Pokud pročítáte tématická fóra, můžete se setkat s názory uživatelů, a že jich není málo, o naprosté nemožnosti počítač Mac zapnout. Na oficiálním fóru Apple podpory je situace stejná. Příznaky jsou ale u všech stejné a buď nelze stroj zapnout vůbec nebo se na černé obrazovce objeví složka s otazníkem. 

macbook otazník

Uživatelé hlásí problémy s různými stroji, takže nikdo nemůže mít úplnou jistotu. Zde jsou některé reakce nešťastných majitelů Apple počítačů:

Aktualizoval jsem na macOS Catalina. Z mého MacBooku se stala cihla a vidím pouze složku s otazníkem. Pokouším se při bootování stisknout kombinaci kláves CMD + R, abych se dostal do dialogu zotavení, ale počítač nereaguje.

„Šel jsem do Předvoleb systému a aktualizoval systém jako vždy. Teď mi Mac ukazuje jen složku s otazníkem a pár minut problikává. Nic nefunguje, tohle musí Apple řešit.

„Mám MacBook Air z roku 2014 a přátelé MacBooky Pro z roku 2015, všichni máme stejné problémy. Nic nepomáhá a jen problikává ikona složky s otazníkem. Podle mě je problém s EFI, který bude poškozený.

Jedná se o poměrně vysoké procento uživatelů a zejména se objevují záporné komentáře u starších modelů. Oprava MacBook tak může spasit, ale před každou aktualizací doporučujeme provést zálohu veškerých uložených dat a bezpečně je uchovat i mimo váš stroj.

Máte-li jakékoliv dotazy či potřebujete poradit, pojďte se poradit u appleguru.cz odborníků

Jak problém rychle vyřešit?

Když už se vám něco podobného „povede“ a dostanete se do výše popsaných problémů, je těžké si poradit sám. S největší pravděpodobností je totiž hlavním problémem poškozený EFI (Extensible Firmware Interface). Jedná se o specifikaci, která jasně definuje softwarové rozhraní mezi operačním systémem, v našem případě macOS Catalinou, a firmwarem, který je použit u hardwaru počítače.

Současná verze této specifikace byla navržena ještě Intelem a nahrazovala Open Firmware, který se používal se staršími stroji, které v sobě měly PowerPC procesory.

Proto je nejjednodušším řešením přehrání celého EFI. Není to úkon, který by mohli řešit sami uživatelé a ani to nemůžeme doporučit. Nejlepší tak je využít MacBook servis, kde technici provedou svými nástroji přehrání firmwaru a zajistí se tím správná funkčnost.

Hardware počítače není aktualizací porušený a nemusíte se být nejhorších scénářů. Svůj stroj vyhazovat nemusíte. Akorát doporučujeme ohlídat uložená data, která je nejlepší mít aktualizovaná.

Záloha před aktualizací macOS Catalina

macbook time machine

Před každou aktualizací doporučujeme provést zálohu dat. Pokud stroj pak odnesete do servisu, tím spíše na ni dbejte. Postup je přitom velmi jednoduchý a vystačíte si s funkcí Time Machine, která je součástí operačního systému a nemusíte tedy nic dalšího instalovat.

  • Na svém Macu zvolte nabídku Apple () - Předvolby systému a zvolte položku Time Machine.
  • Klikněte na tlačítko Vybrat zálohovací disk 
  • V seznamu disků vyberte externí disk, případně server nebo Time Capsule 

A to je vše. Od této chvíle se bude automaticky provádět záloha celého systému a pokud se zálohovací disk zaplní, odmažou se nejstarší data.