Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Ztráta a krádež iPhonu – co udělat před a co naopak po?

 

Je to samozřejmě velice nepříjemná situace. Nejde jen o to, že když se stane krádež iPhonu, přijdete o zařízení v ceně mnoha tisíc korun, ztratí se vám s ním i vaše data. To zabolí o to více, pokud zařízení pravidelně nezálohujete. Při špatném zabezpečení se pak do takového iPhonu, iPadu či iPodu touch může i někdo „nabourat“ a zneužít vaše data

Nikdy nevíte, co se může přihodit, a proto buďte raději připraveni. Stačí vám k tomu pár kroků. Předně mějte zapnutou automatickou zálohu zařízení na iCloud. Každou noc se vám tam tak stáhnou všechna nová data. To se hodí i pokud si jen koupíte nové iOS zařízení. Maximálně jednoduše na něm totiž následně učiníte obnovu a snadno tak do něho dostanete veškerá svá dřívější data.

 

Hodila by se Vám rada ohledně zabezpečení nebo nastavení iPhoneKontaktujte appleguru.cz

 

 

Krádež iPhonu a služba Najít iPhone

 

Druhým důležitým krokem je zapnutí služby Najít iPhone. Pomocí ní totiž můžete zjistit polohu svého zařízení a podniknout další kroky, které vám ho pomohou znova získat a ochránit vaše informace. Služba nefunguje jen s iPhony, iPady a iPody touch, ale téměř se všemi zařízeními společnosti Apple, jako jsou počítače Mac, hodinky Apple Watch a dokonce i sluchátka AirPods atd.

Předně je samozřejmě nutné se do služby přihlásit. V počítači Mac nebo na PC tak učiníte pod odkazem zde. Do vašeho iOS zařízení si však můžete i nainstalovat stejnojmennou bezplatnou aplikaci z App Store. V obou případech se následně musíte do služby přihlásit za pomoci vašeho Apple ID. Pak už jen stačí vybrat zařízení, jehož polohu chcete zobrazit na mapě. Pokud je vaše zařízení nedaleko, např. pokud jste jej někde založili doma, můžete si na něm přehrát zvuk a lépe tak jeho polohu lokalizovat.

Služba Najít iPhone vám dokáže vytrhnout trn z paty.

 

 Jak používat službu Najít iPhone při ztrátě nebo krádeži iPhone

 

Jestli jste jej ale opravdu ztratili, zapněte režim ztráty nabídkou Ztraceno. Tímto můžete své zařízení na dálku zamknout kódem, zobrazit na zamčené obrazovce ztraceného zařízení zprávu s vaším telefonním číslem a sledovat jeho polohu. Pokud jste přidali nějaké kreditní, debetní nebo předplacené karty do služby Apple Pay, bude na zařízení v režimu ztráty pozastavena možnost plateb přes Apple Pay.

I když můžete polohu zařízení vidět na mapě, pokud vám bylo skutečně odcizeno, rozhodně se nepouštějte do pátrání na vlastní pěst. Mohli byste se snadno dostat do nebezpečné situace. Oznamte raději ztrátu nebo krádež zařízení na policii. Ta si však může vyžádat jeho sériové číslo. Pokud máte originální balení produktu, najdete sériové číslo vedle čárového kódu, na původní účtence nebo na faktuře. Pokud jste např. vaše iOS zařízení synchronizovali s aplikací iTunes, najdete sériové číslo produktu na panelu zařízení v předvolbách iTunes. Také oznamte ztrátu nebo krádež svého zařízení mobilnímu operátorovi, aby deaktivoval váš účet a aby nikdo nemohl využívat vaše hlasové, textové a datové služby.

Na polohu zařízení se můžete nechat i přesně navigovat.

 

Jak používat službu Najít iPhone při ztrátě nebo krádeži iPhone

 

Zařízení vymažte. Pokud chcete komukoli zabránit v přístupu k datům ve ztraceném zařízení, můžete zařízení na dálku vymazat. Když zařízení vymažete, smažou se z něj všechny vaše informace (včetně údajů kreditních, debetních a předplacených karet ve službě Apple Pay). Nevýhoda tohoto kroku je ale ta, že již nepůjde za pomoci služby Najít iPhone zjistit jeho polohu. Oproti tomu budete mít jistotu, že se vaše data nedostanou do nepovolaných rukou. Pokud pak zařízení po smazání odeberete ze svého účtu, vypne se na něm zámek aktivace. Pak ho bude moct aktivovat a začít používat někdo jiný, jestli tedy nechcete zloději v tomto usnadnit práci, dejte si na to pozor a nečiňte tak.

 

Co dělat, když služba Najít iPhone není zapnutá

 

Pokud jste před ztrátou nebo krádeží svého zařízení službu Najít iPhone nezapnuli, nemůžete pomocí ní najít polohu zařízení. Ihned se tedy obraťte na Policii, poté na svého operátora. I tak je zde však několik kroků, kterými můžete alespoň částečně zabránit zneužití dat obsažených v zařízení.

Zpráva zobrazená na displeji ztraceného zařízení jeho nálezce ihned informuje o tom, kam se má obrátit s jeho navrácením.

 

Jak používat službu Najít iPhone při ztrátě nebo krádeži iPhone

 

Předně si změňte heslo k Apple ID. Můžete tím tak komukoli zabránit v tom, aby se na ztraceném zařízení dostal k vašim datům nebo používal jiné služby iCloudu. Samozřejmě změňte hesla i k ostatním internetovým účtům, které jste měli v zařízení uložené. Nejedná se jen o přístup k e-mailu, ale i sociálním sítím, jako jsou Facebook, Twitter, Instagram atd a k internetovému bankovnictví.

 

Krádež iPhonu, když je vypnutý nebo off-line a další rady

 

Pokud vašemu zařízení dojde baterie, je tedy vypnuté, anebo se jen dostalo mimo signál mobilního operátora, pořád ho můžete přepnout do režimu ztráty, vzdáleně ho zamknout nebo i na dálku smazat. Stane se tak však až poté, co se zařízení opět připojí k internetu. Jestli ale zařízení odeberete ze svého účtu v době, kdy je pořád ještě off-line, veškeré neprovedené akce se zruší.

Používáte-li Rodinné sdílení, může vám s hledáním zařízení ostatních členů rodiny pomoct kterýkoli její člen. Stačí, aby se svým Apple ID přihlásil k iCloudu, a pak už bude moci najít každé zařízení přidružené k danému účtu Rodinného sdílení.

Rodinné sdílení má své výhody. Přesně totiž víte, kde se všechna zařízení v rámci vaší rodiny pohybují.

 

Jak postupovat při ztrátě nebo krádeži iPhone

 

Když se vám poštěstí a vaše ztracené zařízení se k vám vrátí, můžete režim ztráty samozřejmě sami vypnout. Učiníte tak zadáním kódu na zařízení, lze jej vypnout i na webu iCloud.com nebo přímo v aplikaci Najít iPhone.

Služba Najít iPhone je jediný způsob, jak můžete sledovat ztracené zařízení nebo zjistit jeho polohu. Pokud služba Najít iPhone nebyla na zařízení před ztrátou zapnutá, neexistuje žádná jiná služba Apple, která by vám ho pomohla najít, sledovat nebo jiným způsobem označit. Pokud tedy tuto službu nemáte aktivní, ihned tak učiňte. Vydělat na tom můžete jen vy, ne případný zloděj.

 

Najdete-li svůj dříve odcizený iPhone či jiné zařízení Apple, doporučujem navštívit servis, aby vám zařízení zkontrolovali.

 

Jsme tu pro Vás a rádi vám pomůžeme. Kontaktujte appleguru.cz