Jak zjistit stav baterie iPad a prodloužit její životnost

 

Baterie iPad tabletu vydrží 10 hodin a více.  Tato doba se přirozeně zkracuje se stářím zařízení. Víte v jakém stavu je baterie vašeho iPad? Popíšeme, jak zjistíte aktuální stav i celkovou kondici baterie a přidáme několik tipů, jak životnost baterie prodloužit.

Díky větším rozměrům se do každého tabletu také vejde větší baterie. Jenže ten má i větší displej, který je největším žroutem energie. Apple udává, že každá baterie iPad tabletu vydrží až 10 hodin prohlížení webu v síti Wi-Fi, sledování videa nebo poslechu hudby a až 9 hodin, pokud si web prohlížíte skrze data operátora (když to váš model umožňuje). Nevydrží váš přístroj tuto dobu? Podívejte se, v jakém stavu je vaše baterie.


Jak zjistit stav baterie iPad

 1. Přejděte do Nastavení -> Baterie a zapněte volbu Stav baterie. Tato volba vám ve stavovém řádku vašeho iPadu zobrazí zbývající procenta energie.
 2. V nastavení najdete i zobrazení informací o využití baterie. Snadno si tak uděláte obrázek o tom, jak svůj tablet využíváte, a které procesy spotřebovávají nejvíce energie. Energetický výdej můžete mapovat nejen 24 hodin zpětně, ale na výběr je i kontrola výdeje za uplynulých 10 dní.

Stav baterie v nastavení přístroje vám však dává přehled pouze o aktuálním nabití baterie. Nedává informace o tom, jakou má vaše baterie výdrž, tedy v jaké je kondici. A bohužel to na přístroji ani zjistit nemůžete, budete potřebovat aplikace třetích stran.


Jak zjistit kondici baterie iPad

Kondice baterie pracuje s propočtem na stavu baterie na základě nabíjecích cyklů. Nabíjecí cyklus je zjednodušeně řečeno proces, kdy se baterie z 0% nabije na úplné maximum, tedy 100%, a pak se vybije opět na 0%.

Kondice baterie udává, na kolik procent své původní kapacity se může baterie v současné době maximálně dobít. Postupně číslo klesá ze 100 % níže a níže. Pokud maximální kapacita klesne pod 80 %, začíná být čas na uvažovat nad výměnou baterie. Zařízení vydrží nabité podstatně méně.

Jak kondici baterie zjistíte? Budete potřebovat aplikaci CoconutBattery a Mac počítač. 

 1. Stáhněte si na vaše macOS zařízení aplikaci CoconutBattery
 2. Aplikace se sama rozbalí a vy ji přesuňte do složky Aplikace v rámci Finderu a dvojklikem otevřete
 3. V aplikaci najdete přehled o stavu baterie vašeho Mac. Propojte počítač kabelem s vaším iPadem, objeví se vám i přehled stavu baterie připojeného iPad
 4. Věnujte pozornost statistice "Design Capacity".
Je graf Design Capacity zelený? Pak je kondice baterie nad 80 % a vaše baterie je stále v pořádku.
Je graf červený? Stav vaší baterie je kritický a váš přístroj se pravděpodobně už samovolně vypíná. 
Je graf žlutý? Čas zamířit do servisu na výměnu baterie.


Je už čas na výměnu baterie? Navštivte nás! Jsme specialisté na produkty Apple.


✆  607 855 558
✉  info@appleguru.cz
Seifertova 683/83, Praha 3 - Žižkov

  

Tipy na prodloužení životnosti baterie iPad 

 1. Aktualizujte na nejnovější operační systém
 2. Optimalizujte nastavení - největším spořičem baterie je ztlumení jasu. Displej odebírá nejvíce energie baterie.
 3. Vypněte mobilní internet, pokud jej zrovna nevyužíváte. Pokud máte tu možnost, použijte Wi-Fi, které šetří vaše data i energii baterie. Neustálé přepínání sítí operátora má navíc také vliv na úbytek baterie.
 4. Zapněte Režim nízké spotřeby iPadu. Ten obsahují všechna zařízení, které mají operační systém iOS alespoň v jeho deváté verzi. iPad vás upozorní, když úroveň nabití baterie klesá na kritické hodnoty. Zároveň vám nabídne možnost jedním klepnutím zapnout Režim nízké spotřeby. Ten můžete zapnout i v Nastavení -> Baterie, pokud jste jej původně odmítli. Režim sníží jas displeje, zoptimalizuje výkon zařízení a omezí animace v systému na minimum. Aplikace jako Mail přestanou stahovat obsah na pozadí a vypnou se funkce jako AirDrop, synchronizace iCloudu a Kontinuita. Jakmile iPad zase nabijete, režim se automaticky vypne. Nevystavujte vaše zařízení extrémním teplotám, ve kterých není zaručena jeho plná funkčnost.
 5. Jestliže víte, že vás iPad bude delší dobu v nečinnosti, nechte ho nabitý jenom napůl.
 6. Nenabíjejte iPad v horkém prostředí
 7. Nenechávejte jej také po dlouhou dobu vystavený přímému slunečnímu světlu. Extrémně teplé podmínky baterii škodí více, než ty studené. Ideální provozní podmínky jsou od 0 do 35 °C.