Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Jak na uvolnění úložiště Macu krok za krokem

SSD disky jsou praktické, co se jejich rychlosti týče a ostatně i co do jejich spolehlivosti. Díky tomu, že neobsahují žádné pohyblivé prvky, jako klasické HDD, netrpí tolik na mechanické poškození. Naproti tomu jsou i v dnešní době poněkud drahé, takže i výrobci osazují své počítače základními kapacitami, které příliš objemné nejsou. Za příplatek sice dostanete větší prostor, vydané peníze jsou ale mnohdy příliš vysoké na to, aby se to v reálu vyplatilo. Proto musíte umět se svými daty dobře hospodařit.

Možností, jak s daty a volným prostorem nakládat, je ale poměrně hodně. Předně zde jdou různé cloudové služby, kam můžete odkládat dokumenty, ale třeba i fotografie. Apple k tomu např. nabízí svůj iCloud. Ten však využívá i v rámci optimalizovaného úložiště. To v macOS Sierra a novějším pomáhá šetřit místo tím, že data ukládá na iCloud a zase je stahuje podle potřeby.

Když budete potřebovat víc místa, málo používané soubory, fotografie, videa a přílohy e-mailů se automaticky uloží na iCloud. Všechny soubory zůstanou na svém místě v cloudu a když je otevřete, zase se stáhnou. Na Macu vám zůstanou naposledy používané soubory a taky optimalizované verze fotek. I toto má ale svůj neduh v podobě velikosti iCloudu. Ten není nafukovací a chcete-li větší prostor, musíte si platit předplatné. Zdarma máte jen 5 GB.

Máte-li jakékoliv dotazy či potřebujete poradit, pojďte se poradit u appleguru.cz odborníků

Jak na uvolnění úložiště Macu

macbook úložiště

Když na svém počítači Mac, a je jedno, jestli se jedná o MacBook, iMac, Mac mini nebo Mac Pro, zvolíte nabídku loga společnosti Apple, které se nachází úplně vlevo nahoře ve stavové liště, najdete zde možnost zobrazení informací O tomto Macu. Zde se poté můžete překliknout na Úložiště. Po chvilce počítání se vám objeví přehled dostupných úložišť a prostor obsazený soubory různých kategorií.

Nabídka O tomto Macu se skrývá vlevo nahoře a nabízí více, než jen správu úložiště. 

Nabízí se zde nabídka Správa. Po jejím rozkliknutí vám nabídne doporučení k optimalizaci volného prostoru. Pokud už některá doporučení využíváte, uvidíte jich samozřejmě o to méně. V základu se zde ale nacházejí čtyři možnosti.

 

Uložit na iCloud

Po aktivaci se všechny soubory, které máte uloženy na ploše a v dokumentech, budou nově ukládat na iCloud Drive. Až bude potřeba víc místa, zůstanou na Macu jenom naposledy otevřené soubory, abyste s nimi mohli snadno pracovat off-line. Aby vám bylo jasné, které soubory jsou na iCloudu a které uložené lokálně, zobrazuje se u nich patřičná ikona (v případě těch na iCloudu to je mrak se šipkou). Dvojím kliknutím na ni stáhnete původní soubor.

Základní přehled vás informuje o tom, jaká data vám zabírají nejvíce místa.

iCloud může sloužit i k ukládání fotek a videí v plném rozlišení. Až bude potřeba víc místa, zůstanou na Macu jenom zmenšené (optimalizované) verze fotek. Původní fotku nebo video však z cloudu stáhnete jednoduše tak, že je otevřete. Na iCloud se však mohou ukládat i přílohy zpráv. I zde platí, že v Macu zůstanou jen ty zprávy a přílohy, které jste nedávno otevřeli. Tarify úložiště na iCloudu začínají na 50 GB za 25 Kč měsíčně a další prostor si můžete koupit přímo ze svého zařízení. 

Optimalizovat úložiště

macboo disk

Tato možnost nabízí automatické odstraňování zhlédnutých filmů a TV pořadů. To se děje v provázání s aplikaci iTunes, kam se stahují. Stane se tak však až v případě, že vám bude úložný prostor docházet, a pokud jste daný film či pořad skutečně viděli. Toto se hodí i jestliže prostě nemažete stará videa, která jste již viděli.

Systém macOS vám doporučuje podniknout různé kroky k tomu, abyste dostali více volného místa. Můžete své soubory přesunout na iCloud, ale také si nechat automaticky vysypávat koš.

Velkým žroutem dat je ale i aplikace Mail. Ten s tímto nastavením bude automaticky stahovat jenom ty přílohy, které jste dostali v poslední době. Jakoukoli přílohu si ale i tak můžete nadále kdykoli stáhnout. Stačí takovou přílohu nebo e-mail, kterého je součástí, otevřít. Pokud zde však zvolíte nabídku Nestahovat přílohy automaticky, stáhnou se jen ty, jejichž e-mail otevřete. Jedná se tak ještě o větší úsporu prostoru.

O Macbook víme téměř vše, poradíme Vám - appleguru.cz odborníků

Automaticky vysypávat koš

Možná se tomu zasmějete, pokud ale vysypáváte koš ručně, až když si na to vzpomenete, kupí se v něm neskutečné množství dat. Automatické vysypávání koše přitom vždy natrvalo smaže jen ty soubory, které jsou v něm déle než 30 dní. Nemusíte se tak bát, že smažete něco, co byste posléze potřebovali. Pokud po daných datech totiž do 30 dní nesáhnete, opravdu už je asi nebudete potřebovat. 

Úklid nepořádku

macbook koš

Funkce Úklid nepořádku vám pomůže najít velké soubory a soubory, které už možná nepotřebujete. Když klikněte na tlačítko Projít soubory, stačí poté na bočním panelu vybírat kategorie souborů, třeba Aplikace, Dokumenty, GarageBand, Vytváření hudby nebo Koš. Z některých kategorií můžete soubory smazat přímo, jiné kategorie zobrazují jenom celkové množství místa zabíraného soubory dané aplikace. Aplikaci zde ale můžete ihned otevřít a soubory smazat z ní.

Na levé straně panelu si můžete projít jednotlivé nabídky a mazat v nich nepotřebné soubory. Např. ta pojmenovaná jako iOS soubory může obsahovat staré zálohy vašich mobilních zařízení, která již dávno nepoužíváte nebo dokonce ani nevlastníte.

V macOS Sierra nebo novějším však Mac automaticky podniká další kroky k úspoře místa, protože sám rozeznává duplicitně stažené soubory v Safari a ponechává jenom jejich nejnovější verzi. Zároveň vám připomíná smazání použitých instalátorů aplikací, odstraňuje stará písma, jazyky a slovníky, které už nepoužíváte a pokud je potřeba víc místa, maže odkládací soubory, protokoly a další nepotřebná data.

I bez používání funkcí pro optimalizaci úložiště v macOS Sierra a novějším můžete provádět další akce pro uvolnění víc místa. Nejvíce prostoru samozřejmě zabírá hudba, filmy a další média. Pokud již daného interpreta neposloucháte a filmy máte přehrány, pryč s nimi. Kontrolujte také složku Stahování, kam se často schovává hodně nepotřebného balastu. Co nepotřebujete, hoďte do koše a ten vysypte. Prostor ušetříte i vhodným komprimováním souborů, přesunutím je na externí úložiště atd.