Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Jak vyčistit klávesnici MacBooku? 

 

S první generací 12palcového MacBooku přišel Apple s novým typem klávesnice, která se vyznačuje zejména menším zdvihem kláves. Společnost tím dokázala ušetřit množství místa v šasi samotného stroje, a proto je také 12palcový MacBook nejmenší, nejtenčí a nejlehčí MacBook, který kdy Apple vyráběl.

Bohužel se s touto technologickou novinkou váže mnoho problémů. I když byl krok ze strany Applu sympatický, často se u všech notebooků společnosti, které tyto klávesnice obsahují, objevují problémy s nefunkčností kláves. I když společnost klávesnici v nových generacích MacBooků (Pro, Air) neustále vylepšuje, problémy se vyskytují stále. Sice méně častěji, ale stále.

Problém spočívá především v ulpívání nečistot na membráně pod klávesou. Ty pak zamezí jejímu korektnímu stisku. Díky malému prostoru mnohdy nejdou nečistoty běžným způsobem vyklepat. Pokud u vašeho MacBooku (2015 a novějším) nebo MacBooku Pro (2016 a novějším) a MacBooku Air (2018 a novějším) přestane reagovat některá klávesa, nebo máte při jejím stisknutí jiný pocit než u ostatních kláves, můžete zkusit podle následujících pokynů klávesnici vyčistit stlačeným vzduchem

 

Hodila by se Vám rada ohledně MacBooku a péči o nějKontaktujte appleguru.cz

 

Jak vyčistit klávesnici MacBooku stlačeným vzduchem

 

Jak vyčistit klávesnici MacBooku není složité, musíte před tím ale navštívit specializovaný obchod a zakoupit si v něm sprej se stlačeným vzduchem, který vás vyjde na cca 95 Kč. Při čištění použijte trubičku dodanou se sprejem a udržujte ji ve vzdálenosti cca 1 až 2 cm od klávesnice. Dejte si však pozor, abyste sprej při čištění neobrátili dnem vzhůru. 

Podržte MacBook tak, aby byl zhruba v 75stupňovém úhlu a nebyl tedy úplně svisle. Stlačeným vzduchem pak profoukněte klávesnici, nebo jen postižené klávesy a to pohybem zleva doprava.

 

Postup čištění klávesnice MacBooku sprejem se stlačeným vzduchem

 

Jak vyčistit klávesnici MacBook stlačeným vzduchem

 

Otočte notebook Mac na pravou stranu a profoukněte klávesnici ještě jednou, opět zleva doprava. Ten samý postup opakujte i s MacBookem otočeným na levou stranu, stejně, jako je to znázorněno na snímku výše.

Pokud toto vaše problémy s klávesnicí nevyřešilo, je problém jinde. V takovém případě budete muset navštívit patřičný Mac servis a zjistit, jaké máte možnosti. V případě pozáručního servisu vás oprava MacBook klávesnice může stát od 2 990 Kč. Cena se samozřejmě může lišit dle typu vašeho počítače a zjištěné závady. 

 

Apple o problému ví a snaží se jej řešit

 

Na popud svých zákazníků sám Apple posléze zjistil, že malé procento klávesnic určitých modelů MacBooku, MacBooku Air a MacBooku Pro skutečně vykazuje jeden nebo více problémů. Jedná se nejen o to, že se písmena a znaky nečekaně opakují, že se po stisku nezobrazují, že klávesy působí, jako by byly přilepené, či že mají nekonzistentní odezvu.

 

Obrázek 2: I když je zdvih velmi nízký, na klávesnici se (pokud funguje) píše velice pohodlně.

 

 

Také proto zavedl opravný program, kdy Apple nebo autorizovaný poskytovatel servisu společnosti provede servis vyhovujících klávesnic MacBooku, MacBooku Air a MacBooku Pro bezplatně. Vhodný typ servisu bude určen po prověření klávesnice a může spočívat ve výměně jedné nebo více kláves anebo celé klávesnice. U daných typů přenosných počítačů Mac se výměna může dotknout i baterie a dalších komponent stroje. Co ale někomu může vadit, je ten fakt, že je tato klávesnice poněkud hlučná. Po chvíli si ale určitě zvyknete.

 

 Jak vycistit klavesnici MacBook

 

Chcete-li určit model svého počítače a ověřit si, jestli má na tento program nárok, zvolte nabídku Apple vlevo nahoře a poté dejte možnost O tomto Macu. Samotný program se vztahuje na vyhovující modely MacBooku, MacBook Air a MacBooku Pro po dobu čtyř let od prvního maloobchodního prodeje daného počítače (takže na první 12palcový MacBook již skončila). Níže najdete seznam modelů počítačů, kterých se program servisu klávesnic stále týká.

 • MacBook (Retina, 12palcový, začátek roku 2016)
 • MacBook (Retina, 12palcový, 2017)
 • MacBook Air (Retina, 13palcový, 2018)
 • MacBook Air (Retina, 13palcový, 2019)
 • MacBook Pro (13palcový, 2016, dva porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13palcový, 2017, dva porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13palcový, 2019, dva porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13palcový, 2016, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13palcový, 2017, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15palcový, 2016)
 • MacBook Pro (15palcový, 2017)
 • MacBook Pro (13palcový, 2018, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15palcový, 2018)
 • MacBook Pro (13palcový, 2019, čtyři porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15palcový, 2019)

 

Servis před samotným zákrokem samozřejmě sám ověří, jestli se na něho program vztahuje. Pokud se už směrem k servisu hodláte vydat, nezapomeňte si zálohovat veškerá vaše data. Počítejte také s tím, že Pokud má váš MacBook, MacBook Air nebo MacBook Pro jakékoli poškození, které brání provedení servisu, bude třeba nejdřív opravit tento problém. V některých případech může být taková oprava zpoplatněná.

I když pak váš stroj tímto programem projde, nijak se mu neprodlužuje standardní záruka. A ještě, jestliže jste už opravu klávesnice řešili a zaplatili jste za ni, můžete Apple požádat o navrácení vydaných financí. Učiníte tak pod tímto odkazem technické podpory Apple https://getsupport.apple.com/?caller=erep&PRKEYS=PF2&category_id=SC0998&symptom_id=99980.

 

Pomůžeme Vám s vaším MacBookemKontaktujte appleguru.cz