Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Co dělat, když se vám zobrazilo upozornění, že v iPhonu byla detekována kapalina 2

Také se vám zobrazilo upozornění, že v iPhonu byla detekována kapalina? Co v takovém případě dělat a co raději ne? Důležité je vhodné vysušení.

 

S vodou je to těžké. Někde je jí nedostatek, jinde zase přespříliš. Navíc má takovou vlastnost, že se dostane i tam, kam nikdo nechce a často tam také způsobí značné škody. Elektronická zařízení se s ní nemají příliš v lásce a to ostatně ani ta, která jsou vodotěsná. Takže i když vlastníte takový iPhone, u kterého již Apple jistou vodotěsnost garantuje, pořád se můžete setkat s problémy ohledně vlhkosti.

 

iPhony jsou odolné vodě a prachu od verze 7. Modely 11 Pro vydrží až 30 minut v hloubce 4 m, iPhony 11, XS a XS Max snesou maximální hloubku 2 metry po dobu 30 minut. iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Plus zvládnou maximální hloubku do 1 metru po dobu 30 minut. Apple však také uvádí, že odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Ale např. iPhony 11 Pro ustojí i polití takovou tekutinou, jako je káva, čaj nebo limonáda.

 

 

Vlastníte-li iPhone XS, XS Max, XR a novější, může se vám po připojení Lightning kabelu na displeji zařízení zobrazit různá upozornění o tom, že se v konektoru nachází kapalina. Jestliže se vám nějaké upozornění zobrazí, tak váš telefon detekoval, že se buď na Lightning konektoru, kabelu nebo daném příslušenství nachází kapalina – to např. po polití iPhone telefonu nebo konektoru kabelu či příslušenství. Z důvodu ochrany iPhonu i připojeného příslušenství tak není k dispozici nejen případné nabíjení, ale doplněk se zároveň nehlásí k připojení. Tak se bude dít do té doby, dokud nebudou obě zařízení suchá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek 1 a Obrázek 2

Mohou se vám ukázat dvě hlášky. První znamená, že nabíjení není k dispozici (Obrázek 1). Ta se zobrazí, když chcete iPhone nabít a připojíte jej k nabíječce. Pokud do konektoru připojíte nějaký doplněk/příslušenství, zobrazí se vám upozornění „V Lightning konektoru byla detekována kapalina“ (Obrázek 2). Obojí má tedy stejného nepřítele, a tím je vlhkost. Je přitom jedno, jestli se jedná o kabel, nebo např. mikrofon, flash disk, či pouzdro s integrovanou externí baterií atd.

 

Proč vlastně voda vadí?

Jestliže se vám jedno z upozornění zobrazí a vy jej zrušíte, po opětovném připojení Lightning kabelu zapojeného do zdroje můžete začít iPhone nabíjet (či použít doplněk/příslušenství). Je tomu tak z toho důvodu, že se může jednat o nouzovou situaci a vy nemáte čas hledět na to, zda jedno či druhé zařízení poškodíte. Pokud však v nouzi nejste, neberte tato upozornění na lehkou váhu.

 

Pokud totiž budete iPhone s vlhkým Lightning konektorem nabíjet, mohou zkorodovat jednotlivé piny v něm (nebo na něm v případě, že se bavíme o kabelu). To samozřejmě způsobí trvalé poškození a nese to s sebou nemalé problémy s konektivitou či úplnou ztrátu funkčnosti. Pokud se vám toto stane, není jiného východiska než navštívit iPhone servis. Počítejte ale s tím, že taková oprava iPhonu vás bude také něco stát.

 

Cenově oprava iPhone telefonu samozřejmě závisí na tom, jaký jeho model používáte. Oprava po vniknutí kapaliny se pohybuje od 790 Kč, výměna napájecího (Lightning) konektoru startuje od stejné částky. Čím novější model zařízení máte, tím dražší provedený iPhone servis bude.

 

Na stránkách Apple.cz si můžete nechat jednotlivé modely iPhonů porovnat a zjistit tak, jak je na tom s vodotěsností ten který model (viz obrázek níže):

 

Pro nabíjení s vlhkostí uvnitř konektoru ale existuje jednoduché řešení. Pokud totiž vlastníte iPhone 8 a novější, tak ten již podporuje bezdrátové nabíjení. Jestliže tedy máte bezdrátovou nabíječku, stačí patřičně osušit záda telefonu a na nabíječku jej položit. V žádném případě ale neberte namočení iPhone telefonu na lehkou váhu.

 

I samotná společnost Apple upozorňuje, že na vniknutí kapaliny do zařízení a na jeho poškození kapalinou se nevztahuje záruka. Nepočítá totiž se záměrným vystavováním jej kapalině. Neměli byste se s ním koupat ani plavat, nevystavovat jej nátlakové vodě ani silnému proudu vody, neměli byste jej používat v sauně nebo páře a ani jej brát do prostředí s extrémní vlhkostí. Pokud se vám však zařízení už nějakým způsobem namočí, patřičně jej vysušte, ať nemusí proběhnout zbytečná oprava iPhonu.

 

Co dělat a co určitě ne

Samozřejmý první krok je takový, že odpojíte všechny kabely či doplňky a příslušenství a opětovně je nebudete připojovat, dokud nebudou suchá. Čištění iPhone telefonu pak provedete tak, že jej budete držet Lightning konektorem dolů a lehce jím klepat o ruku. Tím odstraníte přebytečnou kapalinu. Poté je vhodné nechat vaše zařízení na suchém místě, kde proudí vzduch.

 

Než se pustíte do nabíjení či připojování periférií, vydržte alespoň 30 minut. Jestliže se vám i nyní zobrazuje některé z upozornění, je v útrobách telefonu pořád nějaká vlhkost. V takovém případě raději odstavte váš telefon na 24 hodin na suché místo s nějakým mírným průvanem, který jej patřičně vysuší.

 

V žádném případě nesušte iPhone jakýmkoli externím zdrojem tepla ani stlačeným vzduchem. V takovém případě totiž své zařízení jen zbytečně zahřejete, popřípadě samotnou vlhkost dostanete ještě dále do útrob zařízení. Také proto nikdy do konektoru nefoukejte ústy. To má totiž ještě horší následky, protože lidský dech je vlhký, takže paradoxně více uškodí, než pomůže.

 

Zapomeňte také na vatové tyčinky, papírové ubrousky, párátka a jakékoli jiné předměty. Do Lightning konektoru v telefonu nepatří nic jiného, než patřičný konektor daného kabelu nebo doplňku. Nevkládejte mokrý iPhone ani do rýže. Nejen, že by ho mohly drobné částečky poškodit, ale tento krok nemá oproti suchému místu s prouděním vzduchu větší efekt.

 

Jestliže nejsou konektor ani doplněk vlhké a upozornění se vám stále zobrazuje po každém jejich připojení, může být kabel nebo příslušenství poškozené. V takovém případě můžete zkusit kontaktovat výrobce, ale pokud je závada z důsledku vytopení, moc si nepomůžete. Zde je jedinou možnou variantou oprava iPhonu. Každý dobrý iPhone servis nejdříve provede diagnostiku zařízení, a tím odhalí jeho závadu a zároveň vám sdělí cenu, jakou budete muset byť i za náhodné namočení iPhone telefonu zaplatit.

 

Zařízení, která nejsou vodotěsná

Zejména iPhony 6s a SE jsou ještě hojně využívané jejich uživateli. Tato zařízení (a jakákoli starší) však nejsou voděodolné, natož vodotěsné, vůbec. Zde je ideální postup při náhodném polití iPhone telefonu takový, že po odpojení všech konektorů zařízení vypnete. V takovém případě totiž zamezíte tzv. elektrickému šoku a poškození základní desky.

 

Před tím, než telefon umístíte na suché místo s dostatečným prouděním vzduchu, vyjměte ještě slot na kartu SIM. Tím umožníte lepší cirkulaci vzduchu a rychlejší jeho vysychání. Jinak jsou samozřejmě všechny postupy shodné s těmi uvedenými v textu výše. Než zařízení opětovně zapnete k používání, vyčkejte alespoň 24 hodin, abyste měli jistotu, že už je dostatečně