Jak je to s voděodolností iPhone a co dělat, když iPhone hlásí "detekována kapalina"
Zobrazilo se vám upozornění, že v iPhonu byla detekována kapalina? Jak je to vůbec možné, nemá být iPhone vodotěsný? Bohužel, iPhone vodotěsný není, je pouze voděodolný. Namočit se tedy může, ale pokud voda vnikne dovnitř zařízení, může se závažně poškodit. V článku se podíváme na to, jak voděodolné jsou jednotlivé modely iPhone, jak je to se zárukou a co dělat, pokud voda do zařízení vnikla.
Vodotěsnost vs voděodolnost iPhone
iPhony jsou odolné vodě a prachu od verze 7. Voděodolný ale neznamená totéž co vodotěsný. Jak je to s odolností jednotlivých modelů?
Voděodolnost iPhone 12, 11 Pro a vyšší
- vydrží až 30 minut do hloubky 4 m
Voděodolnost iPhone 11, XS a XS Max
- vydrží až 30 minut do hloubky 2 m
Voděodolnost iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Plus
- vydrží až 30 minut do hloubky 1 m
Voděodolnost iPhone 7 a nižší
- není voděodolný
Co voděodolnost znamená v praxi? S přístrojem můžete namočit, ale neodolá tlaku vody. Teoreticky si tedy můžete udělat s iPhone fotografii u bazénu (nebo i v bazénu), ale už ne v moři (kde jsou vlny). Sama společnost Apple upozorňuje, že odolnost je proti polití, nikoli proti záměrnému ponořování přístroje do vody a plavání s iPhone.
Není také tekutina jako tekutina. Vodu iPhone ustojí, ale polití pivem nebo limonádou může znamenat usazení cukru na citlivých částech přístroje.
Obecně doporučujeme voděodolnost iPhone příliš netestovat. Speciálně, pokud je váš přístroj nějak poškozený (např. ohnutý) nebo se u něj měnila baterie nebo displej. Voděodolnost se také snižuje stářím přístroje. Je důležité vědět, že poškození tekutinou není kryté zárukou. Což záruční technik rychle zjistí díky speciálním papírkům u SIM a v nabíjecím portu, které reagují na styk s vodou a zbarví se.
Co dělat, pokud iPhone spadl do vody
Následující postup doporučujeme po každém styku iPhone s vodou.
Krok 1: odpojit všechny kabely a nenabíjet!
- po styku s vodou nesmí přijít telefon do styku s elektřinou dokud není úplně suchý. Doporučení Apple je 5 hodin.
- je možné dobít přístroj bezdrátově, ale to použijte pokud jej skutečně urgentně potřebujete
- nepoužívejte ani sluchátka apod.
Krok 2: otřít hadříkem
- přístroj otřete hadříkem, který nepouští chloupky (ideálně hadříkem na elektroniku nebo optiku - čištění brýlí)
- pokud jste na přístroj vylili pivo nebo limonádu, můžete jej opatrně omýt kohoutkovou vodou. Vždy ale tak, aby tekutina nevnikla do napájecího konektoru
Krok 3: vysušit
- tekutině z konektoru můžete pomoci podržením přístroje konektorem dolů a mírným poklepáváním dlaní. Nikdy do konektoru nic nevsunujte (tyčinky do uší, ubrousky apod.)
- přístroj nechejte na suchém místě a nechte samovolně vyschnout. Můžete jej umístit konektorem před chladný ventilátor.
- nepoužívejte horké vysoušeče (fén, teplou ventilaci). Zařízení jen zbytečně zahřejete, popřípadě samotnou vlhkost dostanete ještě dále do útrob zařízení.
- nikdy do konektoru nefoukejte ústy. Lidský dech je vlhký, takže paradoxně více uškodí, než pomůže.
Namočení iPhone neberte na lehkou váhu. Pokud budete iPhone nabíjet s vlhkým Lightning konektorem nabíjet, mohou zkorodovat jednotlivé piny v něm (nebo na něm v případě, že se bavíme o kabelu). To samozřejmě způsobí trvalé poškození a nese to s sebou nemalé problémy s konektivitou či úplnou ztrátu funkčnosti.
Kdy navštívit servis po namočení iPhone vodou
Pokud jste postupovali dle našeho doporučení výše, ve většině případů by měl být váš přístroj v pořádku. Kdy je dobré, aby zařízení viděl odborník?
- přístroj stále hlásí "detekována kapalina"
- přístroj nic nehlásí, ale nefunguje tak jako dříve (jsou problémy s nabíjením, s konektivitou kabelu, je horší kvalita zvuku z reproduktoru)
- nabíjeli jste mokrý přístroj
- iPhone byl hojně polit limonádou, pivem nebo jinou "lepivou" tekutinou a tekutina se dostala i do konektoru nebo reproduktoru
Kolik stojí oprava iPhone po vniknutí kapaliny
Cena opravy se liší dle modelu. V appleguru.cz se o váš namočený přístroj kompletně postaráme od 790 Kč.
V případě, že došlo k poškození konektoru, výměna napájecího (Lightning) konektoru startuje taktéž od 790 Kč.
Kompletní ceník dle jednotlivých modelů najdete zde.
Chcete, aby se na váš namočený iPhone podíval odborník? Navštivte nás! Jsme specialisté na produkty Apple.
✆ 607 855 558
✉ info@appleguru.cz
Seifertova 683/83, Praha 3 - Žižkov