Jak vybrat spolehlivé příslušenství pro Apple


Apple je na trhu už mnoho let, což výrobcům příslušenství dalo čas na to, aby přišli s nejrůznějšími užitečnými doplňky, které iPhone, iPad a MacBook vylepšují, chrání a nabíjejí.

Na trhu je tolik příslušenství pro Apple, že je nemůžeme všechny projít, ale v tomto průvodci upozorňujeme na některé produkty, které podle nás patří mezi nejlepší příslušenství, které si můžete pro iPhone,  pořídit. 


Chcete-li jistotu, koukejte po MFI

Výrobce příslušenství pro mobilní telefony nelze házet do jednoho pytle. Apple totiž nabízí licenční program, který se jmenuje MFi, čili Made For iPhone/iPad/iPod. Jedná se o značku, kterou společnost Apple umožňuje výrobcům programu zobrazit na obalech svého příslušenství k iPhonům, iPadům a iPodům. Ta má spotřebitele informovat o tom, že tento produkt je oficiálním příslušenstvím pro vyobrazené iOS zařízení.

Nejste si jistí, zda se jedná o MFi příslušenství
a nebo se chcete ujistit, že budou použity originální či top kvalitní díly pro iPhone / iPad / iPod
Kontaktujte appleguru.cz

Takto vypadá označení licenčního programu, které říká, že ke svému iPhonu kupujete plně kompatibilní příslušenství.

 

Pokud si tedy koupíte příslušenství s označením MFi, máte zaručenou maximální kompatibilitu a stoprocentní funkčnost. Protože se také tímto certifikátem bude výrobce patřičně chlubit, nemusíte se obávat, že byste jej na balení produktu přehlédli. Je to i z toho důvodu, že aby výrobce toto označení obdržel, něco ho to stojí.

Také proto jsou takto označená příslušenství o něco dražší, než čínské kopie, ale zpravidla pořád levnější než oficiální produkty od Apple. Pokud se však zaměříme např. jen na napájecí kabel Lightning, ten metrový Apple prodává za 590 Kč, ten s licenčním programem MFi však seženete už za 180 Kč, čínskou kopii nicméně můžete napříč českým internetem sehnat už za 89 Kč. S tou se ale také vážou nemalé problémy.

Oficiální produkty od Apple a jejich kopie

Apple už po několik posledních let proti neoriginálnímu a necertifikovanému příslušenství brojí, jak může. Jedna strana mince je taková, že mu z toho samozřejmě unikají finance – neprodá své zařízení, ani to partnerovo a No Name výrobce si napakuje kapsu. To by ale běžnému uživateli nemuselo vadit. Jemu jde přece o funkčnost. A s tou tady může být potíž. 

Na obrázku vidíte originální Apple Lightning kabel. Ten neoriginální od něho poznáte na první pohled. Stačí se podívat na konektor Lightning, který mají čínské kopie často ze dvou částí.

Neoriginální a nelicencovaný napájecí AC adaptér a Lightning kabel může zapříčinit poškození baterie zařízeních Applu. A nemusí se jednat jen o její nadměrné zahřívání a tím snižování její kapacity. Může se jednat i o její nafouknutí, vznícení či v krajní situaci explozi. Baterie jsou totiž Achillovou patou moderních technologií a problémy s nimi má samozřejmě i Apple.

Incidentů, kdy baterie mobilního telefonu explodovala, ale naštěstí zas tolik není. Nedávno však Apple prošetřoval jeden, který se stal teprve 11leté dívce z Kalifornie. Ta totiž zaznamenala doslovný výbuch iPhone 6 telefonu. V telefonu prý jen sledovala videa na YouTube, když ten začal jiskřit a následně doutnat. Duchapřítomná uživatelka jej ihned odhodila a až poté následovala mírná exploze. Ta měla za následek, vyjma totálního zničení zařízení, i ohoření deky a postele. Dívka zaznamenala jen malé popálení ruky

Matka postižené ihned kontaktovala společnost Apple, která si vyžádala odeslání ohořeného kusu výměnou za zcela nový. Zároveň zmínila možné faktory, které vzplanutí a explozi zapříčinily. Předně za to mohou jakékoli neoprávněné opravy, neoriginální nabíječka, dobíjecí kabel, nebo samotná vadná baterie, která mohla explodovat z důvodu přehřátí.

Blokování v iOS

Aby právě tomuto Apple předešel, snaží se použití neoriginálního a nelicencovaného příslušenství softwarově blokovat. Pokud tedy k telefonu, tabletu či multimediálnímu přehrávači společnosti Apple připojíte „čínskou“ kopii příslušenství, může se vám na displeji zobrazit upozornění, že doplněk není podporován.

Ušetřete své nervy, připlaťte si jednu stokorunu a pořiďte si raději Lightning kabel s MFi licencí. 

Samozřejmě můžete zkusit kabel odpojit a opětovně jej připojit, třeba upozornění zmizí. Pokud se však zobrazuje i dál, a to kupříkladu i s použitím oficiálního produktu od Apple, zkontrolujte, jestli konektory na doplňku nebo na zařízení nejsou poškozené nebo zanesené. Potom případně opatrně odstraňte nečistoty a vyčistěte konektor.

V případě, že se jedná např. o externí mikrofony, které také do Lightning konektoru iOS zařízení připojujete, zkontrolujte ještě možnost aktualizace operačního systému. Ta může kompatibilitu zařízení přidat.

S neoriginálním a nelicencovaným příslušenstvím ale pravděpodobně nepochodíte. Takže pokud jste si při jeho koupi mysleli, jak jste ušetřili, ve skutečnosti jste své peníze vyhodili do vzduchu. Zařízení Applu jsou poměrně drahé hračky na to, abyste museli škudlit na jejich příslušenství. V tomto ohledu se tedy jistě vyplatí připlatit si nějakou tu korunu a koupit bezproblémové příslušenství. I když neušetříte své finance, ušetříte alespoň své nervy.

Potřebujete-li se poradit - Kontaktujte appleguru.cz