Jak prodloužit životnost MacBook - péče o baterii
Když počítači dochází energie rychleji, než je zdrávo, neznamená to ještě, že patří do starého železa. Výměna baterie MacBook zase oživí a cena je přijatelná. A správnou péčí o baterii můžete život svého počítači prodloužit ještě déle.
Výdrž versus životnost
Tyto pojmy se často zaměňují.
Výdrž
je doba, po kterou zařízení pracuje, než je potřeba ho dobít. Dlouhá výdrž je také jedním z hlavních benefitů přenosných počítačů značky Apple. Sama americká společnost to moc dobře ví, proto při představování nových modelů nikdy nezapomene uvést, že vám jejich MacBook vydrží celý pracovní den v jednom zápřahu. MacBook a MacBook Pro např. vydrží až 10 hodin bezdrátového prohlížení webu nebo přehrávání filmů z iTunes, výdrž v pohotovosti je pak udávaná na 30 dní. To vydrží i nový MacBook Air. S ním ale už můžete web prohlížet na 12 hodin a filmy přehrávat 13 hodin.
U staršího stroje už ale takové výdrže samozřejmě nedosáhnete. A je to logické, postupným používáním baterie samozřejmě degraduje. Posílat ale takový stroj do starého železa, je poněkud smutné, když mu jen stačí vyměnit baterii a můžete s ním zvesela fungovat po dalších několik let
Životnost
je doba, po kterou baterie funguje, než je nutné ji vyměnit. V každém iPhonu, iPadu, iPodu, ale i Apple Watch či Macbooku jsou obsaženy lithium-iontové baterie. Je tomu z toho důvodu, že v současné době nabízejí nejvyšší možný výkon zařízení, které napájejí. Ve srovnání s tradičními bateriemi se tyto nabíjejí rychleji, vydrží déle a mají vyšší energetickou hustotu. Navíc mohou být menší, a proto jsou také lehčí.
Prodloužením výdrže i životnosti dostanete z vašeho zařízení maximum – bez ohledu na to, které využíváte. Vhodnou péčí také samozřejmě oddálíte případný servis MacBook počítače.
Jak zjistit stav MacBook baterie - počet cyklů
Operační systém macOS nabízí možnost, jak zjistit stav MacBook baterie. Stačí k tomu v levém horním rohu stisknout symbol loga společnosti a zvolit nabídku O tomto Macu.
Zde poté zvolte Systémový profil a v nabídce v levém sloupci najeďte na řádek Napájení.
Tady se již dozvíte vše o tom, zda je výměna baterie MacBook počítače zapotřebí, nebo ještě něco vydrží. Důležité jsou pro vás hlavně Informace o stavu. Zde se dočtete počet plných cyklů, které má již baterie za sebou a v souvislosti s tím zde najdete i označení jejího stavu. Pokud systém požaduje nové baterie do notebooku, řekne vám to.
Baterie je konstruovaná tak, aby i po 1 000 úplných cyklech nabití měla stále až 80 % své původní kapacity. Roční záruka produktů Applu zahrnuje i výměnu vadné baterie. Apple tak nabízí servisní výměnu baterie pro všechny MacBooky, MacBooky Air a MacBooky Pro se zabudovanými bateriemi.
Výměna baterie MacBook životnost značně prodlouží
Baterie v notebooku se nenabíjí? Musíte mít MacBook zapojený do sítě, aby vám vůbec naběhl systém? Není nic jednoduššího, než odnést/odeslat váš stroj do servisu. V něm provedou diagnostiku (zdarma) a zjistí, zda je příčina skutečně v baterii jako takové.
V appleguru.cz diagnostika zadarmo a poté top kvalitní výměna MacBook baterie.
Samotná výměna baterie MacBook počítače vyjde na cca 2 490 Kč. A to je rozhodně nižší částka, než investovat více jak 30 tisíc do nového počítače. Pokud vám ale váš stávající samozřejmě ještě dostačuje, co se jeho staršího hardwaru týče. A pokud ne, stále jej můžete jen zrychlit novými komponenty. Pořád přitom platí, že ani v tomto případě nebudete muset zrovna rozbíjet své prasátko.
Tipy na šetření baterie MacBook
Když víte, že výdrž vašeho zařízení již není, co bývala a nemáte zrovna možnost dobít mu patřičnou šťávu ze sítě, zkuste ji více šetřit. Stačí k tomu několik málo kroků.
Úprava nastavení
Základními kroky přo šetření baterie je snížit nároky na ni:
- snižte jas displeje
- vypněte podsvícení kláves
- vypněte zvuk
To učiníte pomocí horní řady kláves.
Dle náplně vaší práce také můžete invertovat barvy monitoru počítače. Ty si berou nižší energii a tím vám ji umožní šetřit. Na toto rozhraní si ale musíte chvíli zvykat a samozřejmě je nereálné ho využít, pokud např. pracujete s různou vizualizací. Volbu najdete v Předvolbách -> Zpřístupnění -> Monitor. Nezapomeňte také na vhodné nastavení hodnot v nabídce Úspora energie.
Optimalizace
- ukončete všechny aplikace a procesy, které zrovna nepotřebujete ke své činnosti.
Není třeba mít spuštěný grafický editor, pokud pracujete jen v tom textovém. Jestliže ale víte, že jej budete za chvíli potřebovat, tak jej nechte běžet. Spotřebuje méně energie, než kdyby se opětovně spouštěl. To platí obecně u všech titulů.
- vypněte automatické aktualizace
- zakažte polohové služby
- odpojte všechna zařízení a příslušenství, která máte k MacBooku připojena (i ta bezdrátová).
- vyvarujte se webovým stránkám, které používají flash
- ignorujte Facebook – jeho rozhraní si totiž bere značné množství energie. To platí i o ostatních sociálních sítích.
Pozor na Wi-Fi a na teplo
Wi‑Fi adaptér spotřebovává energii i ve chvíli, kdy jeho prostřednictvím není MacBook k síti připojený. Jednoduše jej vypněte v nabídce Wi‑Fi na řádku nabídek nebo na panelu předvoleb Síť. Zároveň odpojujte nepoužívaná periferní zařízení a ukončujte nepoužívané aplikace. Obojí si totiž může činit nároky na patřičnou část kapacity baterie, které nemáte nazbyt. Při nabíjení pak ideálně odstraňte MacBook kryt, pokud jej v něm nosíte. Je to i z toho důvodu, aby se zbytečně nezahříval.
Teplo, i když jej nabíjení vytváří, nemají obecně baterie příliš v lásce. MacBook totiž nejlépe funguje v teplotách okolního prostředí v rozmezí od 10 do 35 °C. Pokud nejvyšší doporučenou hodnotu přesáhnete a ještě v ní budete baterii nabíjet, snadno dosáhnete toho, že bude váš MacBook nefunkční. Ten se totiž bude muset před dalším použitím nejdříve ochladit. Dejte si na to ale velký pozor. Mínusové teploty nejsou kapacity baterie destruktivní, kdežto ty extrémní plusové ano. Snadno byste si tak mohli trvale snížit její kapacitu a to určitě nechcete.
Aktualizace
MacBook by měl vždycky používat nejnovější verzi macOS. Když je počítač připojený k internetu, macOS automaticky každý týden vyhledává aktualizace softwaru. Jejich nainstalováním můžete opravit četné chyby systému, které se projevily až po dané době jeho používání a tím např. předcházet rychlejšímu vybíjením baterie. Aktualizovat je ale vhodné i dílčí aplikace, jejichž vývojáři je mohou neustále optimalizovat a tím snižovat jejich energetickou náročnost.
S MacBooky Vám poradíme / pomůžeme, stačí nás kontaktovat appleguru.cz