Máme stále otevřeno! Fungujeme za přísnějších hygienických podmínek, ale naplno. Kurýr po celé ČR zdarma!

Problémy se zobrazením na dipleji iPhone? Problém může být v nastavení nebo software


Zobrazuje váš iPhone nebo iPad data, kterým příliš nerozumíte? Nezobrazuje naopak žádná? Nemusí se jednat o chybu displeje. Může jít jen o softwarovou záležitost. Zde najdete postup, co vyzkoušet, než vyrazíte do servisu.

 

Displej nereaguje

Pokud displej vašeho zařízení nereaguje na jakýkoli dotyk, dokonce se může stát, že ani nejde zhasnout, zkuste zařízení vynuceně restartovat. Vždy tak učiníte kombinací kláves, které jsou na funkčnosti displeje nezávislé. Kombinací je více a záleží na daném typu zařízení a zda se jedná o iPhone nebo iPad, potažmo iPod touch.

U mobilních telefonů iPhone 7, iPhone 7 Plus a iPod touch (7. generace) aspoň 10 sekund podržte boční (nebo horní) tlačítko spolu s tlačítkem zeslabení hlasitosti, dokud se nezobrazí logo Apple. U ještě starších iPhonů a iPadů s tlačítkem plochy takto učiníte s držením bočního (nebo horního) tlačítka a tlačítka plochy pod displejem.

U iPhonů 8 a novějších, tedy i aktuálních Xs a XR stiskněte a rychle uvolněte tlačítko zesílení hlasitosti. Potom stiskněte a rychle uvolněte tlačítko zeslabení hlasitosti. Následně podržte boční tlačítko, dokud se nezobrazí logo Apple. Stejný postup je u iPadů s Face ID jen s tím rozdílem, že tlačítko se zde nachází na horní jejich straně.

Pokud ani po tomto kroku zařízení nereaguje, je chyba jiného rázu a výměna displeje iPhone nebo iPad zařízení vás tak nejspíše bohužel nemine.

 

Displej je příliš citlivý nebo reaguje přerušovaně

V tomto případě je nejdříve na místě ujistit se, že je displej zařízení čistý, bez špíny nebo kapek vody. Pokud shledáte, že displej nereaguje jen z důvodu znečištění, je taková oprava displeje iPhone telefonu, tabletu iPad nebo multimediálního přehrávače iPod otázkou chvilky. Stačí k tomu vzít hadřík z mikrovlákna, který nepouští vlákna, mírně jej navlhčit a displej s ním očistit do sucha.

Pokud tento krok nepomohl, odpojte všechna zařízení zapojená do konektoru Lightning, USB-C nebo 3,5mm jack konektoru pro sluchátka. Problémy totiž možná způsobuje právě to připojené zařízení či příslušenství. Zkuste sundat i iPhone či iPad kryt. Třeba jej nemáte správně umístěný, ten se někde dotýká displeje a způsobuje jeho nekorektní chování.

Jestliže jste toto všechno učinili a náprava se stále nedostavila, restartuje zařízení. Jestli pak používáte chrániče displeje, jako jsou tvrzená skla pro iPhone atd., může problémy způsobovat i toto příslušenství. Jejím odstraněním se můžete zbavit problémů, ale také jej již pravděpodobně nebudete moci znovu použít. Pokud i tak problémy přetrvávají, je chyba někde jinde. Navštivte tedy iPhone servis, protože oprava displeje iPhone telefonu a ostatních iOS zařízení je samozřejmě možné řešení.

 

Displej je příliš tmavý nebo světlý? Vyřeší to nastavení

Pokud jste v systému iOS nováčky, snadno se vám stane, že bude displej vašeho zařízení příliš tmavý nebo nepříjemně světlý. Vlastníte-li iPhone X a novější nebo iPad s iOS 12, přejeďte prstem z pravého horního rohu displeje dolů. Na iPhonu 8 a starším tak učiňte od spodního okraje displeje nahoru. Zde se pak nachází posuvník jasu. Jeho korekcí nahoru nebo dolů si jas snadno upravíte.

Ovládací centrum a možnosti úpravy jasu displeje.

Podobně můžete činit i v nabídce Nastavení - > Zobrazení a jas. Zde jas upravíte tažením doleva pro snížení či doprava pro jeho zvýšení. Taky zde ale můžete zapnout technologii True Tone, která pomocí vícepásmových senzorů upravuje barevnost a intenzitu displeje podle okolního osvětlení, aby obraz vypadal přirozeněji. V neposlední řadě zde najdete i funkci Night Shift. Ta ve večerních a nočních hodinách automaticky posouvá barevnost displeje k teplejším tónům, které jsou pro oči příjemnější. Přijde vám to nepřirozené? Tak tyto možnosti vypněte.
 

Úprava jasu v Nastavení:

 

iOS zařízení mají snímač okolního osvětlení a dokážou upravovat jas v závislosti na světelných podmínkách kolem vás. Snímač ve tmě sníží jas a na jasném světle ho naopak zvýší. Tato funkce automatického jasu je ve výchozím nastavení zapnutá, takže pokud jste nezvolili jinak, teoreticky byste intenzitu jasu určovat ani nemuseli. Pokud jste jej omylem vypnuli, opětovně jej aktivovat můžete skrze nabídku Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Přizpůsobení displeje.
 

Příliš velké ikony na vašem iPhonu:

 

Snadno se vám může také stát, že vidíte ikony na ploše nepříjemně velké. Možná totiž máte zapnutou funkci Zvětšení. Tuto možnost aktivujete klepnutím třemi prsty do displeje. Ten se pak ale chová jinak, než jste možná zvyklý. Předně tedy opětovně klepněte třemi prsty do displeje, aby se vám obraz zmenšil a raději si tuto funkci vypněte.

 

Stačí vypnout zvětšení a je vše zase v normálu:

 

To učiníte tak, že půjdete do Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Zvětšení a odvyberte možnost tak, aby její tlačítko nebylo zeleně podsvětlené. Pokud se vám naopak tato funkce líbí, můžete si ji zde blíže definovat.

 

Zkreslení barev


Vyděsit vás může i zkreslení barev na displeji, které se zobrazují zcela odlišně od reality. S iOS 10 nebo novějším můžete používat Přizpůsobení displeje, třeba Filtry barev nebo Invertované barvy, k ovlivnění způsobu zobrazení obsahu na obrazovce. Pokud tak učiníte ale omylem, zde se dozvíte, jak to napravit.

Invertování barev má své výhody, dlouhodobě je ale spíše nepoužitelné:

 

Zapnutí invertovaných barev má za následek kompletní převrácené barev. V jistých situacích to ale může být pro vaše oči příjemnější (a i pro baterii zařízení). Pokud by vám to mohlo být užitečné, můžete pomocí volby Invertované barvy změnit způsob zobrazení obsahu. Chytrá inverze zobrazí na displeji převrácené barvy, vyjma obrázků, médií a některých aplikací, které už mají tmavý motiv. Klasická inverze barev pak převrací všechny barvy na obrazovce, takže i fotky atd. Učiníte tak v Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Přizpůsobení displeje -> Inverze barev.
 

Vypnutí Inverze barev v Nastavení, ale i přístup k Filtrům barev najdete v nabídce Přizpůsobení obrazovky:
 

 

Jste-li barvoslepí, nebo máte jinou zrakovou vadu, můžete si prostřednictvím filtrů barev snáze rozlišit určité barvy. Filtry barev můžou měnit vzhled i u objektů, jako jsou obrázky nebo filmy, takže je doporučujeme používat jenom v případě potřeby. Problém je, pokud tak učiníte omylem, protože pak nejsou taková multimédia příliš „koukatelná“. 

 

Nechcete-li filtry barev používat, jednoduše je vypněte:

 

Přejděte do Nastavení -> Obecné -> Zpřístupnění -> Přizpůsobení displeje a vyberte Filtry barev. Máte-li je zapnuté a chcete je zrušit, aby bylo zobrazení zase standardní, učiňte tak, aby nebyl přepínač nabídky Filtry barev podsvícen zeleně. Invertované barvy a filtry barev je možné rychle zapnout nebo vypnout i pomocí zkratek zpřístupnění, jejichž nabídku najdete úplně dole v záložce Zpřístupnění. Pokud je tedy nechcete omylem tlačítky zase někdy aktivovat, určitě si zde tuto možnost deaktivujte.

 

Všechny tyto iPhone i iPad opravy v tomto článku řečené tak snadno provedete sami. Nemusíte kvůli nim navštěvovat servis, ani vyměňovat nějakou komponentu vašeho zařízení, které vlastně pracuje stále zcela korektně. Většina je jen o údržbě a nastavení.

 

Pokud vám tyto tipy s problémy s displejem nepomohly, rádi vám poradíme a pomůžeme - kontaktujte appleguru.cz