Jak pečovat o mobilní telefon Apple, aby vydržel co nejdéle

 

Mobilní telefony značky Apple jsou luxusní zařízení, která reprezentují své majitele. Jsou odrazem vkusu a náročnosti na kvalitu a rychlost. Proto je důležité, aby zařízení bylo po celou dobu používání ve výborném stavu a svou funkci plnilo bez problémů. K tomu je potřeba péče, kterou si telefon zaslouží. Víte, jak o svůj iPhone pečovat?

Rychlá navigace:

1/ Péče o baterii pro vyšší výkon a životnost
2/ Čištění pro hygienu i funkčnost
3/ Ochrana displeje před poškozením
4/ Aktualizace pro funkce i rychlost

 

1/ Pečujte o baterii - udržíte výkon a prodloužíte životnost


Baterie iPhone péče

Teplo škodí

Důležité je se vyhýbat extrémním teplotám, ve který váš iPhone provozujete, ale i jen necháte odložený. Optimálním rozmezím jsou teploty 16 až 22 °C. Teploty nad 35 °C pak už mohou výrazně ovlivňovat snížení kapacity baterie.

Chladnější teploty také mohou ovlivnit baterii, ale jen dočasně. Chlad není pro baterii a celý telefon tak škodlivý jako vysoké teploty. Přesto důrazně doporučujeme, aby telefon neprocházel mrazem. V mrazivém období stačí mít telefon v náprsní kapse či blízko těla pod bundou, čímž mu zaručíte stálou a příhodnou teplotu.


Nabíjení

Stejně tak se vyvarujte nabíjení baterie ve vysokých teplotách. Nikdy nenabíjejte telefon na přímém slunci, stejně tak ho nikdy ve vyšších letních teplotách nenechávejte delší dobu vystavený slunečním paprskům. Například oblíbeným dobíjením telefonu v autě na palubní desce můžete výrazně snížit životnost vaší baterie.

Mýtus: Již neplatí, že je potřeba baterii zcela vybít, aby se prodloužila životnost. Nové tipy baterií již fungují na jiném principu a tento mýtus jim naopak může uškodit. 

Péči o baterii iPhone jsme věnovali samostatný článek. Baterie má totiž na životnost telefonu vliv pravděpodobně nejvyšší.

 

2/ Pravidelně iPhone čistěte - pro vaše bezpečí a jeho správnou funkci

U telefonu je velmi důležitá správná hygiena. Není překvapením, že mobilní telefon patří mezi nejvíce kontaminované předměty, se kterými přicházíme do styku. A pozor, může obsahovat více bakterií než záchodové prkénko! Záchodové prkénko se totiž pravidelně umývá a neobsahuje spáry, kde by se bakterie mohly udržet. A ruku na srdce, kolikrát jste alespoň otřeli váš iPhone čistým hadříkem?


Displej

Displej iPhone telefonu je opatřen olej odpuzující (oleofobní) vrstvou, která má za úkol minimalizovat ulpívání otisků prstů na něm. Ta se však při běžném používání opotřebovává, což je zcela normální jev. Pokud ale chcete tuto vrstvu udržet co nejdéle funkční, měli byste se vyvarovat kontaktu displeje s různými látkami a vhodně jej čistit. 

Displej byste tedy měly vždy čistit měkkou tkaninou, která neuvolňuje vlákna – např. takovou, která se používá na čištění objektivů, čoček brýlí atd. Ta může být navlhčena vodou – pozor ale na vniknutí tekutin do konektorů. V žádném případě iPhone nečistěte za pomocí mýdel a saponátů, zároveň se vyvarujte kontaktu s vodou z bazénů (kvůli agresivnímu chloru), parfémy, repelenty, pleťovými vodami, opalovacími krémy, barvami na vlasy atd. Vadí mu i kyselé potraviny, jakou jsou citrony apod.


Konektory, zdířky, tlačítka

Pokud potřebujete svůj iPhone nabít a nejde vám do něho zasunout konektor nebo např. sluchátka, nejdříve zkontrolujte, jestli se v něm nenachází nějaké nečistoty. Pokud ano, nikdy do konektoru nestrkejte žádné předměty, abyste se jich zbavili. Zkuste takové nečistoty vyklepat do dlaně.

Do konektoru nefoukejte. To by totiž mohlo způsobit nejen větší uvíznutí obsaženého cizího objektu, ale i jeho hlubší posunutí do útrob zařízení. Váš dech je navíc vlhký, takže byste si mohli do zařízení dostat vlhkost, čímž byste si mohli poškodit i vnitřní komponenty zařízení.

U nás v appleguru.cz se často setkáváme s tím, že se nečistotami zanese mikrofon a sluchátko telefonu. Majitel telefonu k nám pak dorazí proto, že špatně slyší volaného nebo naopak volaný špatně slyší jeho. 


Odborné čištění

Problematická místa jako mikrofon a sluchátka bývá ale obtížné vyčistit doma svépomocí. Především mikrofon a konektory se snadno zanáší a vyžadují odborné čištění.

A pokud býváte často nemocní, může být zdrojem nemoci i váš telefon. Doporučujeme ho proto zanést do servisu a jednou za čas nechat důkladně vyčistit. Kromě bakterií se odstraní i prach a nečistoty, takže se prodlouží životnost celého telefonu.

Drahý mobilní telefon si zaslouží pravidelnou profesionální péči, podobně jako třeba automobil po zimě.

Náš tip: Odborné čistění telefonu doporučujeme také po dovolené u moře, kde je vysoká vlhkost a prašnost. Dochází poté k nežádoucí oxidaci vnitřku telefonu.

Kolik stojí profesionální čištění? U nás v appleguru.cz vám odborně vyčistíme vás iPhone už za 490 Kč!


✆  607 855 558
✉  info@appleguru.cz
Seifertova 683/83, Praha 3 - Žižkov

   

3/ Ochrana displeje - bezpečnostní sklo šetří peníze


Rozbitý displej iPhone

Neexistuje snad nikdo, komu by telefon občas nespadl. A někomu padá více, někomu méně. Vždy jde o vysoké riziko, že dojde k poškození telefonu. To lze eliminovat pořízením bezpečnostního kvalitního skla, které chrání samotný displej. Poškozený displej s nejrůznějšími škrábanci poté snadno vyměníte za nový. Výhodou je cenová úspora a nádherný displej bez škrábanců. Výměna celého displeje je totiž podstatně finančně náročnější než koupě nového ochranného skla. Další možnost je pořídit pro váš iPhone kryt či celé pouzdro, které ochrání celý telefon či alespoň jeho zadní část. Současně díky tomu získáte personalizovaný design telefonu, který bude ladit s vaší osobností a stylem.

 

4/ Pravidelné aktualizace softwaru

Nezapomínejte aktualizovat svůj software. S každým vývojem nové verze přichází nové technologie, které mohou výrazně zrychlit telefon, ale také více šetřit baterii zařízení, což bude mít pozitivní vliv výdrž. Vždy aktualizujte na nejnovější verzi software iOS.